Młody bohater - wykaz - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Młody bohater - wykaz

 
WYKAZ LAUREATÓW NAGRODY "MŁODY BOHATER"

  Imię Wiek w czasie zdarzenia Miejscowość Opis
1 Bartosz  9 Wiśniew 17 lutego 2016 r. matka 9-letniego wtedy Bartosza nagle zasłabła w swoim domu w wyniku ataku hipoglikemii. Jej syn zareagował bez wahania. Wiedząc o chorobie matki natychmiast zawiadomił służby i podawał jej wodę z cukrem aż do przyjazdu Policji i ratowników medycznych. Szybka reakcja i zdecydowanie chłopca uratowały życie jego matce. Dowiedz się więcej
2 Grzegorz 11 Kielce

Dwoje 11-latków, Grzegorz i Natalia, zauważyli, jak idąca kobieta nagle upada i uderza głową o metalowy słup. Nastolatkowie, sprawdzili puls, udzielili kobiecie pomocy i wezwali pogotowie ratunkowe. Nikt poza nimi nie zareagował. Dowiedz się więcej

3 Natalia 11 Kielce Dwoje 11-latków, Grzegorz i Natalia, zauważyli, jak idąca kobieta nagle upada i uderza głową o metalowy słup. Nastolatkowie, sprawdzili puls, udzielili kobiecie pomocy i wezwali pogotowie ratunkowe. Nikt poza nimi nie zareagował. Dowiedz się więcej
4 Marcel 12 Gęś

12-letni Marcel jadąc rowerem zauważył leżącego na drodze mężczyznę, który prawdopodobnie spadł z roweru i doznał urazu głowy. Pogotowie ratunkowe wezwał wujek chłopca. Dowiedz się więcej

5 Amelia 9 Chełm 9 maja 2016 w Chełmie starszy mężczyzna zasłabł w pobliżu szkoły, w której uczą się dzieci. Czwórka kolegów zauważyła zagrożenie i ruszyła z pomocą. Nie mogąc ocucić mężczyzny, dzieci poprosiły pierwszego napotkanego dorosłego o pomoc i wezwanie karetki. Pozwoliło to na szybkie przybycie ratowników, którzy udzielili mężczyźnie pomocy medycznej. Dowiedz się więcej.
6 Filip 9 Chełm 9 maja 2016 w Chełmie starszy mężczyzna zasłabł w pobliżu szkoły, w której uczą się dzieci. Czwórka kolegów zauważyła zagrożenie i ruszyła z pomocą. Nie mogąc ocucić mężczyzny, dzieci poprosiły pierwszego napotkanego dorosłego o pomoc i wezwanie karetki. Pozwoliło to na szybkie przybycie ratowników, którzy udzielili mężczyźnie pomocy medycznej. Dowiedz się więcej.
7 Mateusz 9 Chełm 9 maja 2016 w Chełmie starszy mężczyzna zasłabł w pobliżu szkoły, w której uczą się dzieci. Czwórka kolegów zauważyła zagrożenie i ruszyła z pomocą. Nie mogąc ocucić mężczyzny, dzieci poprosiły pierwszego napotkanego dorosłego o pomoc i wezwanie karetki. Pozwoliło to na szybkie przybycie ratowników, którzy udzielili mężczyźnie pomocy medycznej. Dowiedz się więcej.
8 Mateusz 10 Chełm 9 maja 2016 w Chełmie starszy mężczyzna zasłabł w pobliżu szkoły, w której uczą się dzieci. Czwórka kolegów zauważyła zagrożenie i ruszyła z pomocą. Nie mogąc ocucić mężczyzny, dzieci poprosiły pierwszego napotkanego dorosłego o pomoc i wezwanie karetki. Pozwoliło to na szybkie przybycie ratowników, którzy udzielili mężczyźnie pomocy medycznej. Dowiedz się więcej.
9 Szymon 12 Parczew 27 czerwca 2016 w Siemieniu w woj. Lubelskim doszło do groźnego wypadku, którego świadkiem był 12-letni Szymon. Chłopiec zaczął gasić płonący pojazd gaśnicą samochodową, a także pomógł poszkodowanym wydostać się z rozbitego auta. Dowiedz się więcej.
10 Kinga 14 Rejowiec Fabryczny 22 czerwca 2016 w Rejowcu fabrycznym 14-letnia Kinga zauważyła kobietę siedzacą na przejeździe kolejowym. Dziewczynka zadzwoniła na policję i poprosiła o pomoc dwóch przejeżdżających w pobliżu kierowców. Wspólnie próbowali sprowadzić kobietę z torów. Udało im się również zatrzymać pociąg przed przejazdem, dzięki czemu kobiecie nie stała się krzywda. Dowiedz się więcej.
11 Konrad 14 Koniemłoty 3 lipca 2016 r. w Koniemłotach w województwie świętokrzyskim, wracając z wizyty u dziadków, Konrad zauważył dym wydobywający się z okien pobliskiego domu. Chłopiec natychmiast  powiadomił mieszkających obok sąsiadów, którzy wyprowadzili z płonącego budynku jego właściciela. Gdyby mężczyzna przebywał w  zadymionym pomieszczeniu kilka minut dłużej, prawdopodobnie nie dałoby się go uratować. Dowiedz się więcej.
12 Julia 16 Inowrocław W czerwcu 2016 r. podczas powrotu ze szkoły, Julia, Magda i Bartek, uczniowie Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu zobaczyli leżącego na chodniku mężczyznę. Mężczyzna skarżył się na ból w klatce piersiowej, a po chwili stracił przytomność. Młodzi ludzie, nie tracąc zimnej krwi, natychmiast przystąpili do działania. Powiadomili pogotowie ratunkowe i rozpoczęli reanimację, którą prowadzili aż do przyjazdu karetki. Ich zdecydowana reakcja ocaliła życie mężczyzny. Dowiedz się więcej.
13 Magda 15 Inowrocław W czerwcu 2016 r. podczas powrotu ze szkoły, Julia, Magda i Bartek, uczniowie Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu zobaczyli leżącego na chodniku mężczyznę. Mężczyzna skarżył się na ból w klatce piersiowej, a po chwili stracił przytomność. Młodzi ludzie, nie tracąc zimnej krwi, natychmiast przystąpili do działania. Powiadomili pogotowie ratunkowe i rozpoczęli reanimację, którą prowadzili aż do przyjazdu karetki. Ich zdecydowana reakcja ocaliła życie mężczyzny. Dowiedz się więcej.
14 Bartek 15 Inowrocław W czerwcu 2016 r. podczas powrotu ze szkoły, Julia, Magda i Bartek, uczniowie Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu zobaczyli leżącego na chodniku mężczyznę. Mężczyzna skarżył się na ból w klatce piersiowej, a po chwili stracił przytomność. Młodzi ludzie, nie tracąc zimnej krwi, natychmiast przystąpili do działania. Powiadomili pogotowie ratunkowe i rozpoczęli reanimację, którą prowadzili aż do przyjazdu karetki. Ich zdecydowana reakcja ocaliła życie mężczyzny. Dowiedz się więcej.
15 Jakub 12 Bydgoszcz Bracia Jakub i Paweł  z Bydgoszczy w sierpniu byli świadkami zderzenia dwóch samochodów. Kierujący mercedesem nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącą skodą fabia. Następnie kierowca mercedesa wysiadł z auta, pozbierał części swojej karoserii i odjechał. Widząc co się dzieje, stojący na przejściu, razem z mamą i bratem, 12-letni Jakub pobiegł za odjeżdżającym mercedesem i zrobił zdjęcie. Także jego brat Paweł zrobił zdjęcie mercedesa aparatem telefonicznym matki. Postawa obu chłopców zapobiegła ucieczce kierowcy, który spowodował zderzenie. Dowiedz się więcej.
16 Paweł 6 Bydgoszcz Bracia Jakub i Paweł  z Bydgoszczy w sierpniu byli świadkami zderzenia dwóch samochodów. Kierujący mercedesem nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącą skodą fabia. Następnie kierowca mercedesa wysiadł z auta, pozbierał części swojej karoserii i odjechał. Widząc co się dzieje, stojący na przejściu, razem z mamą i bratem, 12-letni Jakub pobiegł za odjeżdżającym mercedesem i zrobił zdjęcie. Także jego brat Paweł zrobił zdjęcie mercedesa aparatem telefonicznym matki. Postawa obu chłopców zapobiegła ucieczce kierowcy, który spowodował zderzenie. Dowiedz się więcej.
17 Martyna 16 Mirów Stary Pod koniec sierpnia br. 16-letnia Martyna i 11-letni Sebastian podczas spaceru po lesie napotkali półprzytomną kobietę która zabłądziła i była poszukiwana jako zaginiona.  Młodzi ludzie natychmiast pospieszyli jej z pomocą. Martyna została przy zziębniętej kobiecie i okryła ją swoją bluzą, natomiast Sebastian pobiegł do pobliskiej miejscowości po pomoc. Kobieta została szybko doprowadzona do drogi, gdzie czekała wezwana karetka pogotowia.  Dzięki zdecydowaniu młodych ludzi, zaginiona trafiła pod dobrą opiekę. Dowiedz się więcej.
18 Sebastian 11 Mirów Stary Pod koniec sierpnia br. 16-letnia Martyna i 11-letni Sebastian podczas spaceru po lesie napotkali półprzytomną kobietę która zabłądziła i była poszukiwana jako zaginiona.  Młodzi ludzie natychmiast pospieszyli jej z pomocą. Martyna została przy zziębniętej kobiecie i okryła ją swoją bluzą, natomiast Sebastian pobiegł do pobliskiej miejscowości po pomoc. Kobieta została szybko doprowadzona do drogi, gdzie czekała wezwana karetka pogotowia.  Dzięki zdecydowaniu młodych ludzi, zaginiona trafiła pod dobrą opiekę .Dowiedz się więcej.
19 Rafał 17 Podgać W grudniu 2015 r. Rafał czekał na ojca, który miał zawieść go na lekcje. Wtedy zauważył kłęby dymu wydobywające się z domu sąsiada. Bez namysłu wbiegł do płonącego budynku, wyciągnął z niego nieprzytomnego starszego mężczyznę i jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej zaczął udzielać mu pierwszej pomocy. Poszkodowany został przewieziony do szpitala. Bohaterska postawa Rafała prawdopodobnie zapobiegła tragedii. Dowiedz się więcej.
20 Tomasz 17 Wilga W grudniu 2015 r. jeden z wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego, w którym uczy się Tomek zaatakował nauczycielkę. Kobiecie trudno było obronić się przed dużym i silnym napastnikiem. Z obecnych na miejscu dzieci tylko Tomek zareagował i wezwał pomoc, dzięki czemu nauczycielka nie ucierpiała.
21 Jakub 12 Tarnów Jakub, Dariusz i Igor wracając ze szkoły w Tarnowie zobaczyli 60-latkę, które straciła przytomność. Sytuacja zwróciła też uwagę przechodzącej obok mieszkanki osiedla. Też chciała pomóc. Była jednak tak rozemocjonowana, że dzwoniąc na numer alarmowy nie potrafiła się precyzyjnie wysłowić i określić miejsca zdarzenia. Chłopcy od razu przejęli inicjatywę. Jeden z nich poinformował dyspozytora co się stało. Chłopcy mimo obecności funkcjonariuszy straży miejskiej, którzy pojawili się na miejscu nie odeszli. Czuwali przy kobiecie aż do momentu przyjazdu karetki. Dowiedz się więcej
22 Dariusz 12 Tarnów Jakub, Dariusz i Igor wracając ze szkoły w Tarnowie zobaczyli 60-latkę, które straciła przytomność. Sytuacja zwróciła też uwagę przechodzącej obok mieszkanki osiedla. Też chciała pomóc. Była jednak tak rozemocjonowana, że dzwoniąc na numer alarmowy nie potrafiła się precyzyjnie wysłowić i określić miejsca zdarzenia. Chłopcy od razu przejęli inicjatywę. Jeden z nich poinformował dyspozytora co się stało. Chłopcy mimo obecności funkcjonariuszy straży miejskiej, którzy pojawili się na miejscu nie odeszli. Czuwali przy kobiecie aż do momentu przyjazdu karetki.Dowiedz się więcej
23 Igor 13 Tarnów Jakub, Dariusz i Igor wracając ze szkoły w Tarnowie zobaczyli 60-latkę, które straciła przytomność. Sytuacja zwróciła też uwagę przechodzącej obok mieszkanki osiedla. Też chciała pomóc. Była jednak tak rozemocjonowana, że dzwoniąc na numer alarmowy nie potrafiła się precyzyjnie wysłowić i określić miejsca zdarzenia. Chłopcy od razu przejęli inicjatywę. Jeden z nich poinformował dyspozytora co się stało. Chłopcy mimo obecności funkcjonariuszy straży miejskiej, którzy pojawili się na miejscu nie odeszli. Czuwali przy kobiecie aż do momentu przyjazdu karetki.Dowiedz się więcej
24 Radosław 16 Skrzyszów 29 września w Skrzyszowie trwały zawody sportowo-pożarnicze. 3 członków OSP usłyszało huk z pobliskiej autostrady A4. Natychmiast udali się na miejsce, gdzie znaleźli przewrócony ciągnik siodłowy z naczepą. Wśród członków OSP był 16 letni Radosław. Chłopak przedostał się na autostradę i otworzył starszym kolegom drzwi w ekranie dźwiękochłonnym. Kierowca ciężarówki był zakleszczony w kabinie, a z pojazdu wyciekały płyny eksploatacyjne. Radek z kolegami wstępnie opatrzyli rannemu rozcięta głowę, po czym ewakuowali go z miejsca zagrożenia.Dowiedz się więcej
25 Klaudia 13 Kobylanka 29 lipca Klaudia  i Alicja jechały  autem prowadzonym przez matkę jednej z nich. Na odcinku drogi Złocieniec - Cieszyno, jadący z naprzeciwka samochód wpadł w poślizg , dachował i uderzył w drzewo, po czym wpadł do rowu. Po zatrzymaniu auta dziewczynki podbiegły do przewróconego pojazdu. Kierowcy udało się  samemu wydostać z pojazdu. Alicja zadzwoniła z telefonu komórkowego na pogotowie, a Klaudia zaczęła udzielać poszkodowanemu pierwszej pomocy przy użyciu apteczki samochodowej. Dziewczynki nie opuszczały poszkodowanego kierowcy uspokajając go i monitorując jego stan aż do przyjazdu służb ratunkowych. Dowiedz się więcej
26 Alicja 16 Szczecin 29 lipca Klaudia  i Alicja jechały  autem prowadzonym przez matkę jednej z nich. Na odcinku drogi Złocieniec - Cieszyno, jadący z naprzeciwka samochód wpadł w poślizg , dachował i uderzył w drzewo, po czym wpadł do rowu. Po zatrzymaniu auta dziewczynki podbiegły do przewróconego pojazdu. Kierowcy udało się  samemu wydostać z pojazdu. Alicja zadzwoniła z telefonu komórkowego na pogotowie, a Klaudia zaczęła udzielać poszkodowanemu pierwszej pomocy przy użyciu apteczki samochodowej. Dziewczynki nie opuszczały poszkodowanego kierowcy uspokajając go i monitorując jego stan aż do przyjazdu służb ratunkowych. Dowiedz się więcej
27 Patryk 14 Siedlimowo 9 stycznia 2016 r. 14-letni Patryk zauważył pozar budynku mieszkalnego, w  którym przebywał wraz z rodzicami i trojgiem rodzeństwa. Natychmiast obudził ojca, dzięki czemu wszyscy członkowie rodziny bezpiecznie opuścili dom. Dowiedz się więcej
28 Krzysztof 12 Czarny Sad 8 czerwca 2016 r. uderzeie pioruna wywołało pożar w domu 12-letniego Krzysia. W krótkim czasie ogien rozprzestrzenił się na cały budynek. Widząc niebezpieczeństwo, chłopiec wyniósł z budynku swoją 6-letnią siostrzyczkę. Potem próbował wrócić do domu aby ratować dobytek, jednak płomienie mu na to nie pozwoliły.
29 Jan 17 Mieszkowice 21 marca 2016 r. w Mieszkowicach w woj. zachodniopomorskim, 17-letni Jan czekał wraz z kolegą na autobus. Nagle kolega doznał ataku epilepsji. Jan zabezpieczył kolegę, tak aby ten nie zrobił sobie krzywdy. Poprosił tez przechodzącego w pobliżu burmistrza miasta o wezwanie karetki.
30 Bartek 17 Łopuszno 25 października 2016 r. w pobliżu Kielc doszło do groźnego wypadku. Autobus wiozący młodzież zderzył się z betoniarką. W wyniku zderzenia kierowca autobusu został uwięziony w pojeździe. Kierownica przycisnęła go tak, że nie mógł się wydostać. Z pomoca przyszło mu trzech 17-letnich pasażerów - Bartek, Tomek i Wiktor. Mimo, że sami byli uczestnkami wypadku, nie zawahali się i myśleli przede wszytskim o innych. We trójkę pomogli uwolnić zakleszczonego kierowcę, który trafił potem pod opiekę służb medycznych. Dowiedz się więcej
31 Tomek 17 Łopuszno 25 października 2016 r. w pobliżu Kielc doszło do groźnego wypadku. Autobus wiozący młodzież zderzył się z betoniarką. W wyniku zderzenia kierowca autobusu został uwięziony w pojeździe. Kierownica przycisnęła go tak, że nie mógł się wydostać. Z pomoca przyszło mu trzech 17-letnich pasażerów - Bartek, Tomek i Wiktor. Mimo, że sami byli uczestnkami wypadku, nie zawahali się i myśleli przede wszytskim o innych. We trójkę pomogli uwolnić zakleszczonego kierowcę, który trafił potem pod opiekę służb medycznych. Dowiedz się więcej
32 Wiktor 17 Łopuszno 25 października 2016 r. w pobliżu Kielc doszło do groźnego wypadku. Autobus wiozący młodzież zderzył się z betoniarką. W wyniku zderzenia kierowca autobusu został uwięziony w pojeździe. Kierownica przycisnęła go tak, że nie mógł się wydostać. Z pomoca przyszło mu trzech 17-letnich pasażerów - Bartek, Tomek i Wiktor. Mimo, że sami byli uczestnkami wypadku, nie zawahali się i myśleli przede wszytskim o innych. We trójkę pomogli uwolnić zakleszczonego kierowcę, który trafił potem pod opiekę służb medycznych. Dowiedz się więcej
33 Krystian 13 Łomża 26 grudnia 2016 r. 13-letni Krystian obudził się w nocy, czując gryzący dym. Natychmiast obudził ojca, a potem wspólnie zaalarmowali pozostałych mieszkańców kamienicy. Wezwana straż pożarna ugasiła ogień, jednak nie udało się uratować trójki osób w mieszkaniu gdzie zaczął się pożar. Dowiedz się więcej
34 Łukasz 9 Wadowice 9 listopada 2016 r. w Wadowicach 9-letni Łukasz szedł z wizytą do babci. Jego uwagę zwrócił dym, który wydobywał się z dachu jednego z budynków na osiedlu. Chłopiec natychmiast pobiegł do mieszkania babci, skąd zadzwonił po Straż Pożarną. Strażacy byli pod wrażeniem jego opanowania. Łukasz skontaktował się z nimi zanim ktokolwiek inny zauważył dym. Podał im też wszystkie niezbędne informacje, łącznie z dokładną lokalizacją. To dzięki niemu jednostki PSP zdołały dotrzeć na miejsce na czas, ewakuować mieszkańców i opanować pożar. Trzy osoby zatruły się dymem, jednak nikt nie zginął. Dowiedz się więcej
35 Angelika 12 Tarnów 29 stycznia wieczorem 12-letnia Angelika była w domu z rodzicami. Cała rodzina zaczęła się źle czuć i mdleć. Angelika zdążyła zadzwonić na numer 112 i opisać sytuację, po czym sama zasłabła. Dzięki jej telefonowi nikomu nic się nie stało. W mieszkaniu był niesprawny piecyk, z którego ulatniał się tlenek węgla. Rodzina trafiła do szpitala w Tarnowie z powodu zatrucia czadem. Dowiedz się więcej
36 Kornel 15 Leopoldów 2 października, 15-letni Kornel jadąc rowerem zauważył na poboczu drogi leżącego mężczyznę. Podszedł do niego, aby sprawdzić czynności życiowe. Mężczyzna nie reagował, ale oddychał i miał puls. Kornel wezwał służby ratunkowe, po czym ułożył poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i oczekiwał na przyjazd karetki.Dowiedz się więcej
37 Patryk 13 Zofibór Pod koniec września 2016 r. 13-letni Patryk obudził się w nocy słysząc trzaski i dziwne odgłosy. Okazało się, że w kuchni wybuchł pożar. Chłopiec natychmiast obudził brata – 15-letniego Daniela, a także siostrę i babcię. Wspólnie w porę opuścili płonący budynek. Następnie Patryk zadzwonił pod numer alarmowy 998 i poinformował o zagrożeniu. Obaj chłopy próbowali gasić pożar przy pomocy wiader z wodą, jednak bez powodzenia. Bracia doznali poparzeń górnych dróg oddechowych. Dowiedz się więcej.
38 Daniel 15 Zofibór Pod koniec września 2016 r. 13-letni Patryk obudził się w nocy słysząc trzaski i dziwne odgłosy. Okazało się, że w kuchni wybuchł pożar. Chłopiec natychmiast obudził brata – 15-letniego Daniela, a także siostrę i babcię. Wspólnie w porę opuścili płonący budynek. Następnie Patryk zadzwonił pod numer alarmowy 998 i poinformował o zagrożeniu. Obaj chłopy próbowali gasić pożar przy pomocy wiader z wodą, jednak bez powodzenia. Bracia doznali poparzeń górnych dróg oddechowych. Dowiedz się więcej.
39 - - - Danych nie opublikowano.
40 Bartosz 8 Giżycko W październiku 2016 r. Bartosz i Ryszard idąc do swojej "bazy" zauwazyli mężczyznę, który próbował powiesić się na drzewie. Chłopcy natychmiast zawiadomili rodziców, dzięki czemu desperata udało się uratować. Dowiedz się wiecej.
41 Ryszard 8 Giżycko W październiku 2016 r. Bartosz i Ryszard idąc do swojej "bazy" zauwazyli mężczyznę, który próbował powiesić się na drzewie. Chłopcy natychmiast zawiadomili rodziców, dzięki czemu desperata udało się uratować.Dowiedz się wiecej.

Mapa serwisu