Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 29.05.2012

Sprostowanie dotyczące materiału BBC

29 maja br. do stacji BBC zostało przesłane sprostowanie dotyczące materiału, który ukazał się w programie „Panorama”. Materiał ten zawiera niesprawiedliwe opinie mówiące o tym, że w Polsce może być niebezpiecznie podczas turnieju EURO 2012.

W nawiązaniu do nagłośnionej przez media wypowiedzi byłego reprezentanta drużyny Anglii Sola Campbella: „Zostańcie w domu, obejrzyjcie w telewizji, nie ryzykujecie, bo wrócicie w trumnie”, informuję, że wypowiedź ta mija się z prawdą i jest krzywdząca.

Jest nam niezwykle przykro, że materiał zawiera jedynie opinie jednej osoby. W materiale nie znalazły się np. wypowiedzi zagranicznych ekspertów w zakresie bezpieczeństwa. Polska policja współpracuje z zagranicznymi policjami, w tym również z brytyjską. Zabrakło także wypowiedzi brytyjskiej policji na temat bezpieczeństwa EURO 2012. Pragnę zaznaczyć, że na czas turnieju do Polski przyjadą również oficerowie łącznikowi m.in. brytyjskiej policji, którzy będą współpracowali i wymieniali się informacjami z polskimi policjantami.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i polskie służby odpowiadające za zabezpieczenie turnieju są w pełni gotowe do EURO 2012 i do zapewnia bezpieczeństwa zarówno kibicom, jaki i piłkarzom, którzy przyjadą do naszego kraju.

Polska policja od lat przygotowywała się do zabezpieczenia turnieju EURO 2012 i w tych przygotowaniach brała pod uwagę różnie scenariusze. Mając na względzie, jak dużą imprezą sportową jest turniej EURO 2012 mogą wydarzyć się incydenty z udziałem kibiców. Polska policja bierze to pod uwagę i przygotowuje się również na takie scenariusze.

O braku obaw drużyn biorących udział w mistrzostwach świadczy m.in. fakt, że polskie miasta będą stanowiły centra pobytowe dla aż 13 z 16 reprezentacji - uczestników turnieju EURO 2012. Również reprezentacja Anglii wybrała na swoją bazę polskie miasto. Anglicy podczas całego turnieju będą mieszkali i trenowali w znanym i lubianym przez turystów z Wysp Brytyjskich, Krakowie.

Podkreślam również, że służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych są gotowe dołożyć wszelkich starań, aby nic nie zakłóciło atmosfery wielkiego piłkarskiego święta, jakim niewątpliwie jest EURO 2012. W bezpośrednie zabezpieczenie turnieju EURO będzie zaangażowanych kilkanaście tysięcy policjantów.

Z roku na rok, zwiększa się liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę. Na ulicach polskich miast, Warszawy, Gdańska, Wrocławia, coraz częściej słyszy się język angielski, niemiecki, czy francuski. Duży odsetek turystów to obywatele brytyjscy. Najlepszym przykładem jest Kraków, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez młodych Brytyjczyków. Również na mecze EURO 2012 do Polski przyjadą tysiące kibiców, którzy będą wspierać swoje drużyny, zarówno podczas meczów w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, jak i podczas oficjalnych treningów otwartych dla publiczności w miastach, które będą gościły piłkarzy w czasie całego turnieju.

Proszę pamiętać, że wszyscy Polacy są gospodarzami EURO 2012 i zrobią wszystko, aby piłkarze i kibice czuli się w naszym kraju, jak u siebie w domu.

 

Małgorzata Woźniak
Rzecznik prasowy MSW 

Pliki do pobrania

Mapa serwisu