Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 23.05.2012

Szef MSW o EURO 2012 na Forum Salzburg

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych wziął 24 maja br. udział w spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w ramach Forum Salzburg, które odbywa się w Czechach. W spotkaniach Forum Salzburg biorą udział szefowie resortów spraw wewnętrznych z państw Europy Środkowej. Minister Jacek Cichocki spotkał się m.in. z Janem Kubice, ministrem spraw wewnętrznych Czech. Jednym z najważniejszych tematów rozmów obu ministrów było bezpieczeństwo Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 w Polsce.

Podczas Forum Salzburg ministrowie spraw wewnętrznych rozmawiają m.in. na temat współpracy w ramach strefy Schengen, a także w sprawie nowej podstawy prawnej dla Europolu oraz podsumują dotychczasowe działania w ostatnim półroczu. Natomiast strona węgierska przedstawi plan prac na drugie półrocze, w ramach przewodnictwa grupie, które przypada na okres od lipca do grudnia br.

Forum Salzburg zainicjowano, by wspierać działania na rzecz bezpieczeństwa i wolności. Ministrowie spraw wewnętrznych należący do forum współpracują ze sobą m.in. w zakresie kontroli granicznej czy policyjnej. Podejmują także wspólne działania na rzecz zwalczania nielegalnej migracji, a także w zakresie polityki azylowej.

Współpraca w ramach grupy rozpoczęła się podpisaniem, w lipcu 2001 roku w Salzburgu specjalnej deklaracji, w zakresie bezpieczeństwa, przez ministrów spraw wewnętrznych: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier oraz przez Komisarza Unii Europejskiej ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

W Forum Salzburg państwa członkowskie sprawują półroczne prezydencje (styczeń-czerwiec oraz lipiec-grudzień). Aktualnie prezydencję sprawują Czechy. Polska przewodniczyła Forum Salzburg w I połowie 2009 roku. Kolejna prezydencja Polski w ramach Forum Salzburg przypada na okres, od stycznia do końca czerwca 2013 roku.

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych w ramach Forum Salzburg odbywa się od 24 do 25 maja br.
 

Mapa serwisu