Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 02.06.2016

Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie

Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie

- Przywracamy posterunek Policji w Kampinosie, który został zlikwidowany w 2013 r. To jest pierwszy z serii posterunków Policji, które zostaną przywrócone. Rządowi Prawa i Sprawiedliwości zależy na tym, aby obywatele czuli się bezpiecznie i mieli możliwość skutecznego zareagowania, gdy zauważą, że w ich otoczeniu dzieje się coś złego. Skuteczna reakcja – to możliwość zgłoszenia tej informacji na posterunek Policji, do własnego dzielnicowego – mówił minister Mariusz Błaszczak.

- Poprzedni rząd koalicji PO-PSL zlikwidował przeszło połowę z funkcjonujących posterunków – podkreślał Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Sukcesywne przywracanie posterunków Policji będzie się odbywać we współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi, tak jak to miało miejsce w przypadku jednostki w Kampinosie. - Priorytetem jest bezpieczeństwo obywateli, a także przekonanie obywateli do tego, że w każdej sprawie mogą zgłosić się do swojego dzielnicowego, udać się na posterunek Policji i otrzymać pomoc – powiedział minister Mariusz Błaszczak. - Jestem przekonany, że proces przywracania posterunków policji będzie procesem proobywatelskim, który pokaże, że obywatele mogą czuć się bezpiecznie w swoim domu – zaznaczył szef MSWiA.

Monika Ciurzyńska, wójt gminy Kampinos odniosła się krótko do historii tej jednostki Policji, przypominając, że budynek Policji został oddany do użytku w 2008 r. - Niestety w 2013 r. z niezrozumiałych dla nas przyczyn posterunek w Kampinosie został zlikwidowany. Nikt wówczas nie chciał z nami rozmawiać na temat jego przywrócenia – mówiła wójt gminy Kampinos. Pani wójt podziękowała szefowi MSWiA za decyzję o przywróceniu posterunku Policji w Kampinosie, podkreślając, że - dla mieszkańców gminy niezwykle ważny jest bezpośredni kontakt z Policją. – Jestem przekonana, że otwarcie posterunku Policji w Kampinosie przyczyni się do tego, że wzrośnie poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców gminy – zaznaczyła Monika Ciurzyńska, wójt gminy Kampinos. 

Insp. Robert Żebrowski, Komendant Stołeczny Policji poinformował, że posterunek Policji w Kampinosie zostanie formalnie przywrócony w lipcu. – Ponowne uruchomienie Posterunku w Kampinosie zwiększy dostęp mieszkańców do Policji i będzie dużym znaczeniem dla poczucia poziomu bezpieczeństwa wśród mieszkańców tej gminy – podkreślał szef stołecznej Policji.

Szacuje się, że w całej Polsce przywróconych zostanie ponad 150 posterunków Policji.

Poprzedni rząd koalicji PO-PSL zlikwidował ponad połowę istniejących posterunków Policji. W latach 2007-2015 zlikwidowano 418 z 817 takich jednostek, a ich likwidacja nie była poprzedzona żadnymi analizami. Zmiany nie przyniosły spodziewanych oszczędności, przyczyniły się natomiast do obniżenia poczucia bezpieczeństwa obywateli.

MSWiA przeprowadziło konsultacje społeczne, na podstawie których wytypowano odtworzenie posterunków Policji. Odbyło się ponad 12 tys. spotkań z 217 tys. osób. Najwięcej zgłoszeń w sprawie odtworzenia posterunków Policji, napłynęło z województw: podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Jednostka w Kampinosie zostanie przywrócona jako pierwsza. Posterunek Policji w Kampinosie zostanie otwarty, zgodnie z obowiązującą procedurą, po upływie 30 dni. Dzięki tej decyzji posterunek w Kampinosie zostanie przywrócony i otwarty dla mieszkańców tej gminy w lipcu. Posterunek Policji w Kampinosie umożliwi stały kontakt obywateli z Policją.

Służbę w komisariacie na terenie gminy Kampinos będą pełnili dzielnicowi. Dzięki temu mieszkańcy gminy uzyskają łatwiejszy dostęp i możliwość kontaktu z własnym dzielnicowym. Zwiększy się także liczba policjantów pełniących służbę w komisariacie. Aktualnie na terenie gmin Leszno i Kampinos dzielnicowi obsługują łącznie około 14 tys. mieszkańców.

Aktualnie w jednostce policyjnej – obecnie Ogniwo Patrolowo-Interwencyjne w Kampinosie Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego – służy 12 funkcjonariuszy służby patrolowej. Mundurowi pełnią służbę patrolową w terenie, na obszarze gmin Leszno i Kampinos.

Posterunek w Kampinosie został zniesiony przez poprzedni rząd w 2013 r., a w jego miejsce powołano Ogniwo Patrolowo-Interwencyjne.

W odtwarzanym posterunku służbę będzie pełniło dodatkowo dwóch dzielnicowych – tym samym mieszkańcy gminy Kampinos uzyskają łatwiejszy dostęp do policjantów na terenie swojej gminy.

 

 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #1
 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #2
 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #3
 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #4
 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #5
 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #6
 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #7
 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #8
 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #9
 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #10
 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #11
 • Pierwszy przywracany posterunek Policji w Kampinosie #12

Mapa serwisu